O nás

Chata pod Náružím - Červenec, tak znie jej celý názov, je učupená v lone Západných Tatier, nenápadná, ale medzi turistami, ktorí ju navštevujú už niekoľko rokov, je skutočne srdcovou záležitosťou. Doposiaľ veľmi skromne medializovaná a propagovaná medzi známymi tatranskými chatami. Chata je ideálnym východiskom hrebeňových túr, ktoré začínajú / v tejto oblasti / na vrchle Babiek /1566 mnm/, pokračujú Ostrým a Sivým vrchom cez Brestovú, Salatín, Pachoľu, Baníkov . . . a končia na Kasprovom vrchu. Susedí so známou chatou v Žiarskej doline, ktorá v prípade zlých poveternostných podmienok je "útočišťom" pre turistov. 

Prevádzka chaty

Chata je oficiálne otvorená, len počas víkendov, a to od piatku 17,00 - nedele 16,00 hod. Ubytovaní hostia sú povinní odubytovať sa do nedele 11,00 hod. V prípade objednávky ubytovania u chatára je možnosť ubytovania aj v týždni, ktorúkoľvek ročnú dobu. 
V mesiacoch júl - august býva chata v nepretržitej prevádzke. V letných mesiacoch je dodávka vody zabezpečená priamo do kuchyne chaty. V zimných mesiacoch, v prípade že voda zamrzne, musí sa čerpať do nádob zo studničky, ktorá je vzdialená asi 30 m od chaty. Osvetlenie na chate je zabezpečené akumulátorovou batériou dobíjanou solárnym zariadením. Vykurovanie chaty je zabezpečené krbom s teplovzdušnými rozvodmi. Bližšie informácie získate u chatára príp. na Obecnom úrade v Bobrovci. 

Ubytovanie 
Chata má kapacitu 30 lôžok, rozdelených do troch izieb po 10 lôžok. Na každé lôžko prislúcha 1-2 deky, ktoré slúžia počas noci na prikrytie. V núdzi je možnosť ubytovania v štíte, ktorí má kapacitou cca 20 osôb. Počas ubytovania v spálňových priestoroch je návštevník povinný použiť prezúvky, príp. inú obuv (papuče, tenisky.) Do chaty je zákaz vodiť akékoľvek domáce zvieratá!

Stravovanie 
Stravovanie na chate nie je zabezpečené. Je tu však možnosť prípravy jedál z vlastných zásob v kuchyni so šporákom a varičom. Kuchynský riad na varenie ako aj taniere a hrnčeky sú k dispozícii a takisto aj čistiace prostriedky. 

 

Kto chatu spravuje 
Systém fungovania chaty je nezvyčajným, ba dokonca ojedinelým, líšiaci sa od ostatných vysokohorských chát. Majiteľom je Obec Bobrovec, chata je v správe Chatárskeho spoločenstva /CHS/, ktorý sa skladá z výboru a cca 50 členov. Títo zodpovedajú za chod a prevádzku chaty. To znamená, vykonávajú na chate víkendové služby /po dvoch/, starajú sa o jej úrdžbu, zásobovanie ako aj brigádnickú činnosť. Takisto získavajú klientelu vo voľných termínoch. Celá činnosť CHS je dobrovoľná a bezplatná, s výnimkou víkendových služieb, ktoré sú odmeňované. Prehľad nad celou správou má chatár volený z členov CHS. Tento zabezpečuje ubytovanie na chate.

 

Športové podujatia 
Chata pod Náružím a okolie Červenca poskytuje veľa možností na organizovanie športových akcií a pretekov. Tieto majú bohatú tradíciu. Najznámejšie sú lyžiarske preteky pod názvom "Cena Červenca", ktoré sa konajú v prvý marcový víkend (sobota) a od roku 1970 dospievajú ruka v ruke spolu s chatou v Červenci. Štart je na Veľkej kope a cieľ pri chate. Organizátormi sú LO a Obecný úrad Bobrovec. Turisti pravidelne organizujú v druhý marcový víkend výstup na Sivý vrch, prvú augustovú sobotu výstup na Baníkov s okresnou a celoslovenskou pôsobnosťou. Lyžiarsky oddiel v spolupráci s Obecným úradom organizuje celoslovenské preteky v behu do vrchu pod názvom "Choď ako môžeš", so štartom pri lome 820 m n.m. s cieľom na chate 1420 m n.m., dĺžka trate 3700 m., prevýšenie 600m. Rekord trate je 22`35`` z roku 2004. Koná sa vždy v prvú novembrovú sobotu. Horolezci už niekoľko rokov organizujú tradičné preteky v skialpinizme. Dnes pod názvom "Bokami Západných Tatier", v spolupráci s Tj Roháče Zuberec a Skialpinistickým klubom Žiarska dolina. 

 

 

Pre správne fungovanie tohoto webu a jeho ďalšie zlepšovanie používame súbory cookies. Viac informácií