Turistika

Babky - Červenec
Trasa: Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.) - Babky (1566 m n.m.) - Malá kopa (1540 mn.m.) - Červenec (Chata pod Náružím) (1420 mn.m.) - Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.) 
Oblasť: Západné Tatry Prevýšenie: 960 m Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12 - 15.4. Najlepšie obdobie pri dostatku snehu celú sezónu Potrebné vybavenie: lavínová výbava Popis trasy: Cieľom je vrchol Babiek (1566 mn.m.), ktorý síce nepatrí medzi tie najvyššie, no tým že je vysunutý mimo hlavného hrebeňa, ponúka výhľady na Liptovskú kotlinu, Nízke Tatry, Chočské vrchy a na východ do doliny Parichvost. Svahy Babiek sú trávnaté, s riedkym lesom, čo je pre lyžovanie ideálne. Výhodou je, že trasa nie je výrazne ohrozovaná lavínami. Dá sa bezpečne absolvovať aj pri zhoršených podmienkach, napríklad aj v prípade zvýšeného lavínového nebezpečenstva (3. stupeň z 5).
 Výstup: Okolie Babiek a Červenca je pre skialpinistov obľúbenou lokalitou. Stopa je tu natiahnutá takmer vždy. Výstup začína na parkovisku v Bobroveckej Vápenici. Parkovisko je položené relatívne nízko, vo výške cca 750 m n.m. Počas slabších zím alebo na začiatku sezóny sa kvôli nedostatku snehu nedá vždy začať šliapať na pásoch hneď z parkoviska. V prípade dostatku snehu sa dá celá túra absolvovať na pásoch, mačky nie sú potrebné. Prvá časť výstupu vedie po lúke a po asi 500 metroch vedie do lesa. Začiatok výšľapu v lese je strmý, no postupne sa trasa pripojí na lesnú cestu, po ktorej je už výstup príjemný a mierny. Po asi dvoch kilometroch sa objaví odpočívadlo, zároveň aj križovatka chodníkov. Vľavo smer Babky, vpravo pokračuje lesná cesta na Chatu na Červenci.
Od odpočívadla trasa na Babky kopíruje letný turistický chodník. Ide o najproblematickejší úsek výstupu, vzhľadom na to, že sklon chodníka sa zvyšuje a priesek medzi stromami je úzky. Záverečná pasáž je už nad pásmom lesa, objavia sa výhľady. Skialpinistická stopa vedie často v ľavej časti, pretože na hrebeni je veterno a nízke stromy ponúkajú príjemné závetrie. Vrchol býva často vyfúkaný, ale poskytuje dostatok miesta na prezutie. Pri nedostatku času či síl je možné výlet skončiť už tu a zlyžovať po výstupovej trase alebo cez lesíky a rúbaniská späť ku autu. Za dobrých snehových podmienok, hlavne v prašane, to vie byť skvelá lyžovačka. Trasa ale pokračuje smer Chata pod Náružím (Červenec). Po krátkom, miernom zjazde na pásoch po hrebeni, čaká už len jeden kopček na Malú Kopu - vrchol priamo nad Chatou. Tu je potrebné prezuť pásy. Zjazd: Vedie z Malej kopy cez riedku kosodrevinu priamo k chate.

 

Sivý vrch
Nadmorská výška: 1805 m.n.m.

Výrazný a skalnatý vrchol v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku s mimoriadne bohatou a pestrou vápnomilnou flórou. Tvoria ho dolomity, vápence a množstvo zaujímavých skalnatých útvarov v jeho západnom hrebeni, tzv. skalnaté mesto Radové skaly, ktoré sú zabezpečené fixnými reťazami.

Východiskom výstupu je  Huty, Zuberec alebo Jalovec. Červená značka vedie z Hút cez Bielu skalu (horáreň) a už spomínané Radové skaly (3 hod.), žltá turistická značka vedie zo Zuberca cez Ostrý grúň  do sedla Pálenica a odtiaľ po červenej na Sivý vrch (3 hod.), alebo ďalšia trasa po žltej značke na Bielu skalu (horáreň) a potom po červenej cez Radové skaly na Sivý vrch (4 hod.). Alebo z Jalovca po žltej značke, cez Bobrobeckú Vápenicu, po modrej značke pod Malú kopu až do do sedla Predúvratie. Odtiaľ zelenou značkou cez Veľkú kopu a Ostrú do sedla Priehyba až na samotný vrchol (4 hod.). Vrchol ponúka krásne kruhové výhľady na Salatín, Spálenú, Pachoľa, Baníkov, Príslop, Baranec a Ráztoku.

Vrch Pachoľa 
Nadmorská výška: 2167 m.n.m.

Pyramídovitý vrch v západnej časti hlavného hrebeňa Západných Tatier. Od susedného "kráľa Roháčov" Baníkova ho oddeľuje len Baníkovské sedlo, ktoré je významnou križovatkou turistických trás na hrebeni. Stretávajú sa v ňom značené turistické chodníky všetkých štyroch farieb. Pritom je toto sedlo najvyšším v hrebeni Západných Tatier.

Východiskom výstupu na Pachoľa je  Zverovka, Žiarska dolina alebo Tatliakova chata. Túra na vrchol patrí k stredne náročným, úsek trasy je na niekoľkých miestach zaistený reťazami. Exponovaný je najmä hrebeň Skriniarky medzi Salatínom a Spálenou. Vrchol ponúka krásne panoramatické výhľady na tatranské štíty, Kriváň, vzdialenejšie Chočské vrchy, obe Fatry, ale aj na Liptovskú kotlinu, či Oravu.

 


Červenec – Žiarska chata
Dve susediace chaty, ktoré oddeľuje Jalovecká dolina. Sú veľmi obľúbenou trasou pre turistov, ktorých výzvou je hlavný hrebeň Západných Tatier. Tiež pre menej náročných, ktorým Červenec – Žiarska chata poskytne turistický relax s nádhernými výhľadmi, občas exponovanými miestami trasy v oblasti Skriniarok, či Baníkova. Dĺžka túry je 16 km
Druhá – ľahšia trasa na Žiarsku chatu je cez Tatranskú magistrálu s dĺžkou 15 km prechádzajúca južnými svahmi Západných Tatier a je najvýznamnejšia červeno značená turistická cesta.

 

Autor fotografií: Matej Rumanský

Pre správne fungovanie tohoto webu a jeho ďalšie zlepšovanie používame súbory cookies. Viac informácií